Skip to content

341 Ninth St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block8502
Lot6
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$198,500
66%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,666-0.6%
2024$6,707+28.7%
2023$5,213-0.4%
2022$5,233-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9305, Page 547Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7640, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1920