Skip to content

341 Ninth St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block8502
Lot6
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage626
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$170,200
63%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034-0.6%
2024$6,071+0.9%
2023$6,015-0.4%
2022$6,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft626DeedBook 9726, Page 651Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft626DeedBook 9668, Page 1000Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8986, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1920