Skip to content

343 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1912

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block8502
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
67%
Improvement Value:$381,100
33%
Total Assessment$1,141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,481-0.6%
2024$25,641+70.7%
2023$15,017-0.4%
2022$15,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9488, Page 501Recorded5/31/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5774, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1912