Skip to content

338 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1907

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block8503
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,464
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
46%
Improvement Value:$604,200
54%
Total Assessment$1,115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,905-0.6%
2024$25,061+40.1%
2023$17,889-0.4%
2022$17,956+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 9541, Page 171Recorded3/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1907