Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0418)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0418
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0710
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$326,000
77%
Total Assessment$426,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513-0.6%
2024$9,572+40.1%
2023$6,833-0.4%
2022$6,859-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 8893, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1900