Skip to content

264 Ninth St.(Unit C0419)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Apr 9, 2012

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0419
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0910
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,800
82%
Total Assessment$555,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,411-0.6%
2024$12,489+32.0%
2023$9,459-0.4%
2022$9,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 8844, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900