Skip to content

177 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block8606
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
56%
Improvement Value:$533,000
44%
Total Assessment$1,198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,751-0.6%
2024$26,919+40.1%
2023$19,216-0.4%
2022$19,288+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9138, Page 677Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 9138, Page 677

Property Sale

Sale
$690,500
DeedBook 8829, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1984