Skip to content

173 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,129,888
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block8606
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
55%
Improvement Value:$544,400
45%
Total Assessment$1,209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,006-0.6%
2024$27,175+40.1%
2023$19,399-0.4%
2022$19,471+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,129,888

From:

To:

DeedBook 9360, Page 291Recorded11/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1984