Skip to content

308 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block8606
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
42%
Improvement Value:$917,900
58%
Total Assessment$1,582,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,346-0.6%
2024$35,568+83.1%
2023$19,428-0.4%
2022$19,500+58.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft1,520DeedBook 9585, Page 411Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 9340, Page 731Recorded9/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1984