Skip to content

208 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Dec 4, 2019

Property Information

Block10101
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
56%
Improvement Value:$466,000
44%
Total Assessment$1,055,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,558-0.6%
2024$23,706+40.1%
2023$16,922-0.4%
2022$16,986+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,055,000
Sq Ft1,604DeedBook 9466, Page 509Recorded1/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1990