Skip to content

310a Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,659,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block8606
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
45%
Improvement Value:$812,800
55%
Total Assessment$1,477,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,999-0.6%
2024$33,206+40.1%
2023$23,704-0.4%
2022$23,793+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,659,000

From:

To:

DeedBook 9244, Page 35Recorded10/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984