Skip to content

312a Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block8606
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description3S-CB&B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
43%
Improvement Value:$875,900
57%
Total Assessment$1,540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,408-0.6%
2024$34,624+88.4%
2023$18,380-0.4%
2022$18,449+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
Sq Ft2,280DeedBook 9703, Page 403Recorded10/18/2022

Property Sale

Sale
$977,499
Sq Ft1,520DeedBook 9437, Page 39Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3818, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1984