Skip to content

286 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$832,500
Last Sale Date
Dec 21, 2004

Property Information

Block10002
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
53%
Improvement Value:$455,000
47%
Total Assessment$966,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,573-0.6%
2024$21,708+40.1%
2023$15,496-0.4%
2022$15,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$832,500
DeedBook 7472, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1905