Skip to content

122 Ogden Avenue(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block5202
Lot15
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building ClassC1440
Description3S-B&F-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$493,000
87%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,683-0.6%
2024$12,763+40.1%
2023$9,111-0.4%
2022$9,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 9532, Page 758Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 8352, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2003