Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0716)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0716
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,151
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+18.4%
2023$11,865-0.4%
2022$11,909+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft1,151DeedBook 9438, Page 385Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8734, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1850