Skip to content

205 Tenth St.(Unit C0725)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Owner
---
Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Nov 2, 2022

Property Information

Block8803
Lot2
QualifierC0725
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description9S-BCS-91U-1C-E
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,160
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$630,400
86%
Total Assessment$730,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,310-0.6%
2024$16,412+40.1%
2023$11,716-0.4%
2022$11,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft1,160DeedBook 9714, Page 563Recorded12/12/2022

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 9114, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1850