Skip to content

515 Manila Ave(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 21, 2020

Property Information

Block8803
Lot7
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$331,500
77%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635-0.6%
2024$9,696+40.1%
2023$6,921-0.4%
2022$6,947+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft688DeedBook 9542, Page 842Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 8952, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900