Skip to content

518 Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block8804
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,400
49%
Improvement Value:$597,700
51%
Total Assessment$1,182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,396-0.6%
2024$26,562+40.1%
2023$18,961-0.4%
2022$19,032+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7326, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1890