Skip to content

516.A Manila AveJersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block8804
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,715
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,400
48%
Improvement Value:$638,300
52%
Total Assessment$1,222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,303-0.6%
2024$27,474+40.1%
2023$19,612-0.4%
2022$19,685+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,290,000

From:

To:

DeedBook 9384, Page 846Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 6037, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1890