Skip to content

229 BroadwayJersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Jul 17, 1986

Property Information

Block9002
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVEMENT
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
84%
Improvement Value:$28,200
16%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,908-0.6%
2024$3,932+40.1%
2023$2,807-10.3%
2022$3,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3587, Page 21