Skip to content

150 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 7, 2018

Property Information

Block9303
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
48%
Improvement Value:$165,600
52%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,170-0.6%
2024$7,215+40.1%
2023$5,150-0.4%
2022$5,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9377, Page 707Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9124, Page 117Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900