Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
111 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2006
Property Information
Block9303
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93
Building Details
Building Class---
Description1S-B&F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$265,600
56%
Improvement Value:$205,800
44%
Total Assessment$471,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,526 | -0.6% |
| 2024 | $10,592 | +40.1% |
| 2023 | $7,561 | -0.4% |
| 2022 | $7,590 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.