Skip to content

147 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block9303
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
45%
Improvement Value:$246,000
55%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754-0.6%
2024$9,817+41.5%
2023$6,936-0.4%
2022$6,963+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5748, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1890