Skip to content

102 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Apartment

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block9402
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
55%
Improvement Value:$315,000
45%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 9760, Page 994Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4520, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 0001