Skip to content

162 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block5603
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
40%
Improvement Value:$405,000
60%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,073-0.6%
2024$15,167+40.1%
2023$10,827-0.4%
2022$10,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8745, Page 165