Skip to content

110 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block9402
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,500
63%
Improvement Value:$165,400
37%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979-0.6%
2024$10,042+40.1%
2023$7,168-0.4%
2022$7,195+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,663DeedBook 9678, Page 276Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 7239, Page 311Recorded3/9/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900