Skip to content

150 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block9404
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage2,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
53%
Improvement Value:$287,900
47%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,686-0.6%
2024$13,772+40.1%
2023$9,831-0.4%
2022$9,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 7263, Page 43Recorded4/6/2004

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3488, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900