Skip to content

155 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block9404
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
71%
Improvement Value:$112,100
29%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666-0.6%
2024$8,721+40.1%
2023$6,225-0.4%
2022$6,248+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950