Skip to content

83.5 Jordan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block12202
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
52%
Improvement Value:$222,000
48%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334-0.6%
2024$10,399+40.1%
2023$7,423-0.4%
2022$7,451+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 7716, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1900