Skip to content

42.5 South StreetJersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block2303
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
49%
Improvement Value:$196,400
51%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597-0.6%
2024$8,651+40.1%
2023$6,175-0.4%
2022$6,199+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3785, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1940