Skip to content

506 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block9601
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,700
41%
Improvement Value:$417,000
59%
Total Assessment$702,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,691-0.6%
2024$15,790+40.1%
2023$11,271-0.4%
2022$11,313+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3459, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1900