Skip to content

152 Hopkins Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block5603
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
39%
Improvement Value:$321,900
61%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,855-0.6%
2024$11,929+40.1%
2023$8,516-0.4%
2022$8,547+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

DeedBook 8917, Page 86Recorded6/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1895