Skip to content

278 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block9601
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Assessment

Land Value:$170,700
61%
Improvement Value:$109,200
39%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,250-0.6%
2024$6,289+40.1%
2023$4,490-0.4%
2022$4,506+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9898, Page 855Recorded5/8/2025