Skip to content

Waverly St.(Block 5802 Lot 41)Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block5802
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,400
98%
Improvement Value:$5,200
2%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802-0.6%
2024$6,844+40.1%
2023$4,886-0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 9523, Page 509NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4865, Page 280

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 4771, Page 43

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 3260, Page 89