Skip to content

54 Magnolia Ave.(Unit C0022)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block9602
Lot12
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC0687
Description4S-B-D-22U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$239,900
75%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,143-0.6%
2024$7,188+40.1%
2023$5,131-0.4%
2022$5,150+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft687DeedBook 8988, Page 103Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3921, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1910