Skip to content

54 Magnolia Ave.(Unit C0024)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Dec 8, 1998

Property Information

Block9602
Lot12
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC0735
Description4S-B-D-22U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage735
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$250,400
76%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,378-0.6%
2024$7,424+40.1%
2023$5,300-0.4%
2022$5,319+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5427, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1910