Skip to content

139 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block9602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3SFD-3UHG4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,400
45%
Improvement Value:$452,300
55%
Total Assessment$826,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,460-0.6%
2024$18,576+40.1%
2023$13,260-0.4%
2022$13,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

DeedBook 8929, Page 958Recorded9/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910