Skip to content

6 East St.Jersey City, NJ 07306

Built 0008
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2025

Property Information

Block9603
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,395
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,000
42%
Improvement Value:$449,900
58%
Total Assessment$779,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,415-0.6%
2024$17,524+40.1%
2023$12,510-0.4%
2022$12,556+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 0008