Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5 East St.Jersey City, NJ 07306
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2006
Property Information
Block9604
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96
Building Details
Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$330,000
41%
Improvement Value:$475,000
59%
Total Assessment$805,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,976 | -0.6% |
| 2024 | $18,088 | +40.1% |
| 2023 | $12,912 | -0.4% |
| 2022 | $12,961 | -9.1% |
Property History
No events match the selected filters.