Skip to content

108a Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1887

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block9606
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,000
30%
Improvement Value:$613,100
70%
Total Assessment$875,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,541-0.6%
2024$19,664+40.1%
2023$14,037+38.3%
2022$10,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft1,902DeedBook 9636, Page 148Recorded2/1/2022

Property Sale

Sale
$895,000
Sq Ft1,902DeedBook 9449, Page 786Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$895,000
DeedBook 9449, Page 786

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 8984, Page 698Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 8635, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1887