Skip to content

15 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block9701
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
63%
Improvement Value:$188,200
37%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,460-0.6%
2024$11,532+40.1%
2023$8,232-0.4%
2022$8,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9234, Page 757Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 3032, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1890