Skip to content

277 Seventh St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block11202
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
50%
Improvement Value:$661,900
50%
Total Assessment$1,326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,630+12.0%
2024$26,445+53.1%
2023$17,273-0.4%
2022$17,338+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8774, Page 868

Property Built

Built

Year Built: 1880