Skip to content

9 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block9701
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-2U-H.
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,193
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
56%
Improvement Value:$252,400
44%
Total Assessment$577,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,893-0.6%
2024$12,974+40.1%
2023$9,262-0.4%
2022$9,296+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 7283, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1969