Skip to content

33 Waldo Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block9701
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-CB&FD-2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
60%
Improvement Value:$213,100
40%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,016-0.6%
2024$12,091+44.3%
2023$8,381-0.4%
2022$8,413+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3191, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1969