Skip to content

320 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block12501
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
ZoningI-3
Sq Footage2,091
Acreage11.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,300
52%
Improvement Value:$229,600
48%
Total Assessment$477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,672-0.6%
2024$10,738+40.1%
2023$7,666-0.4%
2022$7,694+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3495, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1981