Skip to content

38 Trenton St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block9701
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3SBT-FD3UNH-SHD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
51%
Improvement Value:$308,000
49%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,135-0.6%
2024$14,224+40.1%
2023$10,153-0.4%
2022$10,191+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft2,496DeedBook 9493, Page 536Recorded6/29/2020

Property Sale

Sale
$622,200
DeedBook 8198, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1922