Skip to content

300 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1919

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block11102
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H-R
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,500
57%
Improvement Value:$574,500
43%
Total Assessment$1,325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,587-0.6%
2024$29,773+30.7%
2023$22,782-0.4%
2022$22,867+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,526DeedBook 9788, Page 659Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3192, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1919