Skip to content

312 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1910

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block10001
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
40%
Improvement Value:$900,000
60%
Total Assessment$1,508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,674-0.6%
2024$33,885+20.3%
2023$28,157-0.4%
2022$28,262+58.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 8929, Page 516

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 203Recorded12/10/2013

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 8929, Page 516Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5704, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1910