Skip to content

22 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block9702
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
69%
Improvement Value:$112,400
31%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,048-0.6%
2024$8,098+40.1%
2023$5,781-0.4%
2022$5,802+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8917, Page 938Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5139, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1922