Skip to content

31 Alan TerraceJersey City, NJ 07306

Built 1967

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block9702
Lot1
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description25-2S-50U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
15%
Improvement Value:$425,000
85%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8225, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1967